Dlouhá cesta LofTrainu


Nezařazené / Čtvrtek, Květen 9th, 2019

Již dlouho jsme chtěli vyrobit posuvné dveře, ale pořád jsme si nedokázali pro množství jiné práce najít na ně čas.

Řekli jsme si, že je vyrobíme nejen na efekt a pro jednu fotografii,  ale jako zcela funkční a hlavně bezpečný kus. Protože horní zavěšení tak, jak se běžně prezentuje, bezpečné není, to nám věřte.

A najednou se s námi zkontaktoval manželský pár, který je chtěl. A bylo potřeba je vyrobit rovnou tím nejsložitějším možným způsobem, neboť kvůli nedostatku místa nad dveřním otvorem je bylo nutno zavěsit na boční pojezdy.

Pustili jsme se do toho a ihned se ukázalo, že budeme čelit větší výzvě než se původně zdálo. Dveřní rám naplněný starým dřevem vytvářel daleko větší páku než jsme předpokládali a my jsme začali hledat řešení. Postupně jsme se přes množství zkoušek dopracovali ke spodní pojezdové liště a dalším kladkám, vyměřili jsme délku bočního závěsu dveří a znásobili jej. Nakonec jsme tyto násobné závěsy udělali dva, ten druhý jsme opřeli o již zmíněnou druhou lištu

Teprve tehdy, když se dveře hladce pohybovaly, mohli jsme přikročit k posledním úpravám.

Vyřízli a vložili jsme silnostěnné okénko, které jsme obložili ocelovými límci aretovanými ke dřevu šrouby s ručně kovanou hlavou. Lícovou stranu dveří jsme osadili jednoduchým kovaným madlem a s madlem ze strany rubové jsme si trochu pohráli. Kdybychom zopakovali totéž i na této straně, dveře by nešly otevírat, a proto jsme zvolili vyfrézovaný čvercový otvor vyložený plechem a přetažený mírně vydutým madélkem.

A toto je výsledek. Doufáme, že se bude líbit.