Již dlouho jsme chtěli vyrobit posuvné dveře, ale pořád jsme si nedokázali pro množství jiné práce najít na ně čas.

Řekli jsme si, že je vyrobíme nejen na efekt a pro jednu fotografii,  ale jako zcela funkční a hlavně bezpečný kus. Protože horní zavěšení tak, jak se běžně prezentuje, bezpečné není, to nám věřte.

A najednou se s námi zkontaktoval manželský pár, který je chtěl. A bylo potřeba je vyrobit rovnou tím nejsložitějším možným způsobem, neboť kvůli nedostatku místa nad dveřním otvorem je bylo nutno zavěsit na boční pojezdy.

Pustili jsme se do toho a ihned se ukázalo, že budeme čelit větší výzvě než se původně zdálo. Dveřní rám naplněný starým dřevem vytvářel daleko větší páku než jsme předpokládali a my jsme začali hledat řešení. Postupně jsme se přes množství zkoušek dopracovali ke spodní pojezdové liště a dalším kladkám, vyměřili jsme délku bočního závěsu dveří a znásobili jej. Nakonec jsme tyto násobné závěsy udělali dva, ten druhý jsme opřeli o již zmíněnou druhou lištu

Teprve tehdy, když se dveře hladce pohybovaly, mohli jsme přikročit k posledním úpravám.

Vyřízli a vložili jsme silnostěnné okénko, které jsme obložili ocelovými límci aretovanými ke dřevu šrouby s ručně kovanou hlavou. Lícovou stranu dveří jsme osadili jednoduchým kovaným madlem a s madlem ze strany rubové jsme si trochu pohráli. Kdybychom zopakovali totéž i na této straně, dveře by nešly otevírat, a proto jsme zvolili vyfrézovaný čvercový otvor vyložený plechem a přetažený mírně vydutým madélkem.

A toto je výsledek. Doufáme, že se bude líbit.