Industrialni-jidelni-stul-se-svicnem

Dlouho jsme uvažovali o jídelním stolu a začali jsme si malovat první návrhy a přemýšleli, jak vyrobit stůl, aby byl hravý, překvapivý a nabízel více než jen stolní desku.

To, že budeme vyrábět ze starého dřeva, bylo jasné od začátku a nejprve jsme uvažovali o klasické desce s  kovanými prvky. Ty jsme ovšem chtěli vsadit do desky nejen z estetického, ale i z praktického hlediska.

Zároveň jsme uvažovali o tom, co nám na velkém jídelním stole chybí a došli jsme k podložce pod hrnec. Jenže nosit ocelovou podložku sem a tam je otrava, a tak jsme se rozhodli udělat ji stálou součástí stolu tím, že ji vložíme do vyfrézovaného otvoru v desce.

Ale ani to nám nestačilo. Máme rádi hořící svíčky a zase je tu problém, kam s nimi. Tahat na stůl svícny? A kde je ukládat? Řekli jsme si, co takhle z kachle udělat svícen? Tak jo – první verze, kterou jsme navrhli, byl svícen ukrytý pod deskou.

Ale zase nám to připadalo jako otrava. Měnit jeden kus za druhý, co když to přitom spadne a potluče podlahu nebo to někomu spadne na palec?  To není správná cesta, řekli jsme si. A potom nám to docvaklo. Úplně zčista jasna, jednoho sobotního rána. OBOUSTRANNÝ KACHEL v desce tak silné, aby se nám tam schovaly trny svícnu. A bylo to!

Zdvojené dřevo lepené jako sendvič a zpracované principem ztraceného spoje je dost silné, abychom mohli zafrézovat dostatečně hluboko i otvory pro trny svícnu. Ještě jsme řešili celkový design, proporce a způsob, jak se dostat prsty pod kachel. Nakonec jsme zvolili jednoduché a účelné řešení – dva kruhové otvory zakončené na dně ocelovou zátkou. A design svícnu – tedy počet a rozložení trnů – to už je na zákazníkovi. My si udělali svícen tradiční, kterému můžeme říkat o Vánocích ‚adventní‘ a kdykoliv jindy třeba ‚narozeninový‘ nebo ‚velikonoční‘.

Jídelní stůl Loftable jako poklona industriálnímu stylu přelomu minulého století je na světě.

 

Fotogalerie